ŽUPA SV. KATARINE – ZAGORSKA SELA

Župa Zagorska Sela spada u stare župe zagrebačke nadbiskupije. Prvi puta se spominje 1334.g. u popisu župa arhođakona Ivana Goričkog i već tada ima svoju crkvu. Župa se nalazi uz samu slovensku granicu uz rijeku Sutlu, a udaljena je 50km. od Zagreba. Spada u arhiđakonat Zagorski i dekanat Tuheljsko – Pregradski. Od sakralnih objekata tu je župna crkva te kapela sv. Ivana u Ivaniću Miljanskom. Župa je nekad brojila oko 6000 duša dok je zbog raseljavanja i niskog nataliteta spala na 1200 duša. Zajedno sa župom Sutlanska Poljana popunjava prostor općine Zagorska sela. Obadvije župe imaju oko 1500 stanovnika. Upravitelj obiju župa je vlč. Milan Juranić ujedno dekan Tuheljsko – Pregradskog dekanata.

Župna crkva u Zagorskim Selima nalazi se na brežuljku ponad ceste koja iz Klanjca vodi u smjeru Miljane i Velikog Tabora. Posvećena je sv. Katarini Aleksandrijskoj (25.studeni ). Današnja crkva sagrađena je 1691.g. na temeljima stare crkve. Početkom 19.st.(1829.) piramidalni završetak tornja zamjenjuje onaj sličan staroj zagrebačkoj katedrali. Sredinom 19. st. crkva dobiva konačno vanjski oblik kakav je danas. Ponad glavnog oltara lijepi je drveni kip sv. Katarine nabavljen u Olimju 1694g. Orgulje su iz sredine 19. st. Crkva ima i pokrajnu kapelu (18.st.) dar plemićke obitelji Branjug iz župe Zag. Sela koja je dala i zagrebačkog biskupa. Iz ove župe je i zagrebački biskup Galjuf graditelj najljepše kuće iz 18.st. one u ulici Nike grškovića u kojoj je danas Hrvatski restauratorski zavod. Nažalost njihovu plemićku kuriju srušila je mjesna komunistička vlast nakon rata.